Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Naisten voittoputki jatkuu

 
Naisten voittoputki jatkuu

ToPon naiset ottivat jännittävän voiton vierailevasta Honsusta luvuin 76-72.

Ottelu käynnistyi kovalla tempolla kuten tähän asti on ToPon peleissä jo totuttu. Vieraileva Honsu Jyväskylästä tuli otteluun hyvin valmistautuneena ja teki kotijoukkueen olot tukalaksi pakottaen heidät ottamaan hätiköityjä ratkaisuja. Ensimmäinen erä olikin tasaista vääntöä ja Honsu vei erävoiton niukasti pistein 16-18.

Toisella jaksolla ToPon hyökkäyspää alkoi näyttää hieman valoisammalta ja korintekopaikkoja syntyi huomattavasti enemmän Taru Tuukkasen ja D´Andra Mossin johdolla. Toisen jakson pisteet menivät suurimmaksi osaksi kotijoukkueen eduksi(28-17).

Kolmanteen jaksoon kotijoukkue lähti hyvällä energialla ja Honsu ei saanut palloa tarpeeksi ratkaiseviin käsiin. Dionne Pounds Honsulta piti joukkuettaan mukana menossa, mutta ToPo päätyi voittamaan erän kahdeksalla pisteellä (18-10).

Neljäs jakso käynnistyi ja juuri kun peli rupesi näyttämään menetetyltä Honsun kohdalla, vierasjoukkue aloitti päätähuimaavan loppukirin. Honsun kokokentän prässi toimi kuin unelma ja ToPon pallon ylöstuonti takelteli useaan otteeseen. Honsu pyrki koviin riistoihin, jotka viimeisteltiin varmoilla lay-upeilla. ToPon selvittyä ”mustasta hetkestään” naiset jatkoivat pelaamista loppuun saakka, mutta erävoitto meni selvästi vierasjoukkueen nimiin lukemin 14-27.
Kovan kirin jälkeen Honsun viimeistely ei kuitenkaan aivan riittänyt ja kotijoukkue piti pintansa paineen alla. ToPon naiset ottivat kauden kolmannen voittonsa numeroin 76-72.
ToPolta kovia pisteitä heitti tupla-tuplaan yltänyt Taru Tuukkanen 23/12 ja D´Andra Moss 24/7.

ToPon Naiset jatkavat sarjassa eteenpäin kolme ottelua ja kolme voittoa vahvempana.
Seuraavaksi naiset kohtaavat FoA:n kotonaan keskiviikkona 20.10. kello 18:30 Töölön Kisahallilla.

ToPon tiedotteesta / UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle


Torpan Pojat - logo

ToPo - 2010-2011 Naisten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Titta-Riina Lepistö vahvistamaan JBA:ta

Titta-Riina Lepistö vahvistamaan JBA:ta

Tulevaan, seuran ensimmäiseen Naisten 1-Divisioonan kauteen valmistautuva Jyväskylä Basketball Academyn ryhmä vahvistuu kovimmalla mahdollisella tavalla, kun HoNsU-kasvatti ja Korisliiga-mestari Titta-Riina Lepistö liittyy joukkueen vahvuuteen.

Lue lisää
Kalle Koivunen vahvistamaan JBA-miehistöä

Kalle Koivunen vahvistamaan JBA-miehistöä

Jyväskylä Basketball Academyn miesten edustusjoukkue saa uutta virtaa riveihinsä, kun takakenttää saapuu vahvistamaan Äänekosken Huiman kasvatti Kalle Koivunen.

Lue lisää
Monipuolisuutta ja potentiaalia - Chukwuma ja Virtaharju jatkavat

Monipuolisuutta ja potentiaalia - Chukwuma ja Virtaharju jatkavat

Jyväskylä Basketball Academyn miesten edustusjoukkueen kauden 2020/21 joukkue näyttää viikko viikolta valmiimmalta.

Lue lisää