Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

ToPon naisille vierasvoitto Jyväskylästä

 
ToPon naisille vierasvoitto Jyväskylästä

ToPo matkasi kylmään Jyväskylään aikaisin lauantai-aamuna ja haki sarjan toiseksi viimeisenä olevasta HoNsU:sta 76 - 88 voiton.

ToPo lähti tunnetulla tavallaan kovaa pelin alkuun ja onnistui ensimmäisellä neljänneksellä hankkimaan miltei kymmenen pisteen eron kotijoukkueeseen (17-26). Toisen jakson aikana HoNsU:n tehokas puolustus aiheutti turhia menetyksiä helsinkiläisille ja puoliajalle mentiin lukemin 36-44. Kaksi viimeistä neljännestä pelattiin suht tasaisesti. HoNsU:n Dionne Pounds (28/9) piti joukkueensa mukana taistossa, mutta ToPo:n tasaisen vahva materiaali oli liian vaikea pysäytettävä kotijoukkueelle. Pounds:n lisäksi kaksinumeroisiin lukuihin ylsi Katleena Kärkkäinen (12/5) ja Titta-Riina Lepistö (10/6). ToPo:n pistetykkeinä toimivat Taru Tuukkanen (26/13), D’Andra Moss (25/14/4 syöttöä), sekä Ellen Nurmi (11/3). Torpan Pojat on nyt sarjassa viidensinä (13/11) ja sarjapisteitä ToPo:lla on kasassa 26. Seuraavan kerran ToPo pelaa SM-sarjaa 23.2. kello 18:30 Kisahallilla kun vastustajaksi saapuu sarjakärki PeKa.

ToPon tiedotteesta / UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle


Torpan Pojat - logo

ToPo - 2010-2011 Naisten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Titta-Riina Lepistö vahvistamaan JBA:ta

Titta-Riina Lepistö vahvistamaan JBA:ta

Tulevaan, seuran ensimmäiseen Naisten 1-Divisioonan kauteen valmistautuva Jyväskylä Basketball Academyn ryhmä vahvistuu kovimmalla mahdollisella tavalla, kun HoNsU-kasvatti ja Korisliiga-mestari Titta-Riina Lepistö liittyy joukkueen vahvuuteen.

Lue lisää
Kalle Koivunen vahvistamaan JBA-miehistöä

Kalle Koivunen vahvistamaan JBA-miehistöä

Jyväskylä Basketball Academyn miesten edustusjoukkue saa uutta virtaa riveihinsä, kun takakenttää saapuu vahvistamaan Äänekosken Huiman kasvatti Kalle Koivunen.

Lue lisää
Monipuolisuutta ja potentiaalia - Chukwuma ja Virtaharju jatkavat

Monipuolisuutta ja potentiaalia - Chukwuma ja Virtaharju jatkavat

Jyväskylä Basketball Academyn miesten edustusjoukkueen kauden 2020/21 joukkue näyttää viikko viikolta valmiimmalta.

Lue lisää