Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

KaDy kaipaa voittoja, Jukka Kytölä tekee paluuta

 
KaDy kaipaa voittoja, Jukka Kytölä tekee paluuta

Kaksi edellistä otteluaan hävinnyt Kampuksen Dynamo hakee lisäpisteitä kotihallissaan viikonlopun molempina päivinä. Dynamo on edelleen liigan viidennellä sijalla, mutta hyvään vireeseen yltynyt PoPa sekä TPK hengittävät niskaan vain kolmen pisteen päässä. Dynamon paikka jatkopeleissä ei ole missään nimessä varma, mutta täysin omissa jaloissa.

-Jännäksi menee viimeisillä kierroksilla. Vielä joulun aikaan tuntui siltä, että pelataan pelkästään pudotuspelien kotiedusta. Nyt tilanne on se, että pelataan pudotuspeleihin pääsystä. Tuohon tavoitteeseen tarvitaan viikonloppuna ainakin toisesta ottelusta voitto ja mielummin neljä tai kuusi pistettä koko viikonlopusta, KaDy-valmentaja Samu Kytölä toteaa.

Edessä kaksi tiukkaa vääntöä

Dynamo hakee ensimmäistä pistepottia lauantaina TP-Kaarlea vastaan. Joukkueet kohtasivat edellisen kerran kolmisen viikkoa sitten, kun Dynamo haki Kokkolasta tuliaisiksi 7-4 vierasvoiton. TP-Kaarlen paidassaa viilettää myös yksi dynamolaisille tuttu pelimies.

-TP-Kaarle on liigatason joukkue, mutta etenkin vieraissa se on meitä pykälän heikompi joukkue. Heillä on kuitenkin kova hyökkäys, joten helpolla ei pisteitä tuosta pelistä saada. KaDy-opiskelijoista tutta Jarkko "Jaroslaw" Ojala on  nuoresta iästään huolimatta jo osoittanut kyntensä liigatasolla TP-Kaarlen paidassa, Kytölä sanoo.

Sunnuntaina Dynamo mittaa Sievi Futsalin taidot. Kytölä varoittaa vierailijoiden iskukyvystä ja ennustaa ottelusta kovaa taistelua. KaDy-puolustus saa sunnuntaina olla tarkkana yhden futsal-liigan vaarallisimman pelaajan, Radik Akhmetkhanovin kanssa.

-Sievi on paha vastustaja kenelle tahansa. Odotan fyysistä ja tarkkaa kamppailua, jossa on jo viitteitä pudotuspelien mentaliteetista. Radik on ainakin tilastojen valossa yksi liigan valovoimaisimmista pelaajista ja hänen kanssaan meidän täytyy olla tarkkana, Kytölä toteaa.

Veljessarjan nuorin palaa pelikentälle

Vain neljässä liigaottelussa peliminuutteja tällä kaudella kerännyt Jukka Kytölä palaa todennäköisesti kotiyleisön eteen viikonloppuna. Polvivaivasta kärsinyt Kytölä on ollut sivussa marraskuusta lähtien, mutta lauantaina hän on valmis pelaamaan.

-Lauantaina vapautuu kolmen kuukauden endorfiinit. Odotan viikonlopulta kuutta pistettä, "Kajuk" hehkumoi.

KaDy - TP-Kaarle 12.2 kello 15.00 alkaen. Liput 3/6 euroa.
KaDy - Sievi Futsal 13.2 kello 13.00 alkaen. Liput 3/6 euroa.

Dynamon tiedotteesta / UrheiluJyväskylä


Takaisin edelliselle sivulle


Kampuksen Dynamo ry - logo

KaDy - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


Jukka Kytölä

27.12.1988
Tiedot

Samu Kytölä

9.3.1976
Tiedot


KaDy Intalan hattutempulla voittoon PJK:sta

KaDy Intalan hattutempulla voittoon PJK:sta

Kampuksen Dynamo aloitti Pirkanmaan tuplapeliviikonlopun Pirkkalan Jalkapalloklubin vieraana.

Lue lisää
KaDy jäi pisteittä Somerolla

KaDy jäi pisteittä Somerolla

Kampuksen Dynamo matkasi sunnuntaina Somerolle kahdeksan voiton myötätuulessa. Sarjassa sijalla 7. ollut SoVo tuli otteluun kovalla sykkeellä, ja Valmir Seferi aloitti maalinteon kulmapotkusta.

Lue lisää
KaDy taisteli voiton Sievissä

KaDy taisteli voiton Sievissä

Kampuksen Dynamo haki Sievistä voiton vajaamiehisenäkin. KaDyn tuplaviikonloppu tuotti näin 5 pistettä jyväskyläläisille.

Lue lisää
KaDy voitti GFT:n jatkoajalla kotonaan

KaDy voitti GFT:n jatkoajalla kotonaan

Kampuksen Dynamo voitti jatkoajalla Golden Futsal Teamin Jyväskylässä pelatussa kovatempoisessa ottelussa. Voitto maistui jyväskyläläisille, koska GFT oli voittanut peräti kuusi viimeisintä keskinäistä liigan runkosarjaottelua.

Lue lisää
KaDy ja ToPV tasapeliin, KaDy vei voittomaalikilpailun

KaDy ja ToPV tasapeliin, KaDy vei voittomaalikilpailun

Futsalvuosi 2021 alkoi Jyväskylän Monnarilla todellisella trillerillä. Koronatilanteen vuoksi tyhjille katsomoille pelattu ottelu oli kovatempoista ja varsin kovatasoista futsalia tämän hetken kuumimpien liigajoukkueiden kesken.

Lue lisää
KaDy kukisti kotonaan PJK:n

KaDy kukisti kotonaan PJK:n

Miesten Futsal-Liigan tuplaotteluviikonlopun KaDyn osalta päätti kotiottelu Pirkkalan Jalkapalloklubia vastaan.

Lue lisää