Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

KaDy nousi voitolla liigan kolmanneksi

 
KaDy nousi voitolla liigan kolmanneksi

KaDy voitti jännitysnäytelmän!

KaDy:n ja PoPa:n välisestä ottelusta muodostui juuri sellainen näytelmä, jollaista moni odotteli ennen ottelua. Monnarin parketilla nähtiin kaikki mahtavan futsal-ottelun ainekset. Varoituksia, rankkareita, vääriä vihellyksiä, yhteenottoja ja jännittävä loppuratkaisu. Voi niitä, jotka eivät tätä peliä nähneet!

Vierailija aloitti ottelun pirteästi. Ensimmäisten minuuttien aikana porilaiset hätyyttelivät Dynamon maalia useaan otteeseen, mutta loistavan ottelun pelannut Niila-Ville Laitinen ei ollut yllätettävissä. Juuri kun näytti siltä, että myös kotijoukkue saa pelinsä käyntiin, PoPa iski ottelun avausmaalin. Kaksi maalia ottelussa tehnyt Sami Rantala karkasi luvattoman helposti kahdelta KaDy-pelurilta ja siirsi pallon ohi Laitisen.

KaDy ei takaiskusta masentunut, vaan alkoi ottaa enemmän otetta pelitapahtumista. Lopulta isäntien parhaana palkittu Kerkko Huhtanen punnersi itsensä laidalta läpi ja löysi hyvällä syötöllä maalin eteen hiipineen Matias Juvosen. Taukotilanne: 1-1!

Näätä iski vaihdosta

PoPa iski myös toisen puoliajan ensimmäisen maalin, maalintekijänä jälleen Sami Rantala. Tappioasemassa KaDy aloitti riivatun takaa-ajon, joka henkilöityi futsal-kenttien Pippo Inzaghiin eli Juha Korhoseen. Myös lempinimellä Näätä tunnettu Korhonen haistoi oikeat paikat ja avitti kahdella syötöllään Dynamon johtoasemaan.

-"Jurek" pelasi ennakkoluulottomasti ja toi meidät syötöillään mukaan peliin. Hänellä ei vielä juurikaan ole kokemusta Futsal-Liigasta, mutta peli kulkee. Myös maalivahtimme Niila-Ville Laitinen oli mies paikallaan. Hän otti ne tärkeät torjunnat, jotka tarvitsimme, KaDy-valmentaja Tero Kelhälä kehui pelaajiaan.

Ottelun viimeiset viisi minuuttia tarjosivat katsojille ja pelaajille paljon jännitettävää. Vastustaja painoi pelin KaDy:n päätyyn ottamalla maalivahdin pois maaliltaan. Toisessa päässä Tomi "Loiske" Lahtinen pääsi yrittämään maalintekoa kahdesti kymmenestä metristä, kun PoPa:n virhetili täyttyi. Vapauttavaa maalia Lahtinen ei kuitenkaan onnistunut tekemään.

-Ensimmäinen rankkari oli kyllä hyvä. Maalivahdille olisi käynyt huonosti, jos olisi vahingossa sattunut pallon tielle. Pallo kimposi kuitenkin aivan yläkulmasta tolpan kautta sivurajaksi. Maalivahti ei ehtinyt edes kättään liikuttaa, Lahtinen kommentoi.

Ero sarjan kärkeen kaventui

KaDy kesti PoPa:n loppuhetkien vyörytyksen ja otti täyden pistepotin lukemin 3-2 (1-1). Samaan aikaan muut kärkijoukkueet kompuroivat ja KaDy kohenteli asemiaan sarjataulukossa. Kuumassa ottelussa jaettiin yhteensä neljä varoitusta.

-PoPa on mielestäni liigan fyysisin joukkue. Peli oli kovaa molemmin puolin. Jouduimme välillä ahtaalle, mutta saimme tärkeät pisteet. Etenkin PoPa:n ykköskenttä oli vaarallinen. Ottelussa näkyi se, että liigatasolla on pienet marginaalit, Kelhälä totesi ottelun jälkeen.

KaDy saa nyt liigapeleistä pienen tauon. Seuraava ottelu on hyväntekeväisyyspeli JJK:ta vastaan.

-Ottelun tuotto menee lasten auttamiseen, joten toivon paikalle paljon yleisöä, Kelhälä toteaa.

Dynamon tiedotteesta / UrheiluJyväskylä


Takaisin edelliselle sivulle


Kampuksen Dynamo ry - logo

KaDy - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



KaDy Intalan hattutempulla voittoon PJK:sta

KaDy Intalan hattutempulla voittoon PJK:sta

Kampuksen Dynamo aloitti Pirkanmaan tuplapeliviikonlopun Pirkkalan Jalkapalloklubin vieraana.

Lue lisää
KaDy jäi pisteittä Somerolla

KaDy jäi pisteittä Somerolla

Kampuksen Dynamo matkasi sunnuntaina Somerolle kahdeksan voiton myötätuulessa. Sarjassa sijalla 7. ollut SoVo tuli otteluun kovalla sykkeellä, ja Valmir Seferi aloitti maalinteon kulmapotkusta.

Lue lisää
KaDy taisteli voiton Sievissä

KaDy taisteli voiton Sievissä

Kampuksen Dynamo haki Sievistä voiton vajaamiehisenäkin. KaDyn tuplaviikonloppu tuotti näin 5 pistettä jyväskyläläisille.

Lue lisää
KaDy voitti GFT:n jatkoajalla kotonaan

KaDy voitti GFT:n jatkoajalla kotonaan

Kampuksen Dynamo voitti jatkoajalla Golden Futsal Teamin Jyväskylässä pelatussa kovatempoisessa ottelussa. Voitto maistui jyväskyläläisille, koska GFT oli voittanut peräti kuusi viimeisintä keskinäistä liigan runkosarjaottelua.

Lue lisää
KaDy ja ToPV tasapeliin, KaDy vei voittomaalikilpailun

KaDy ja ToPV tasapeliin, KaDy vei voittomaalikilpailun

Futsalvuosi 2021 alkoi Jyväskylän Monnarilla todellisella trillerillä. Koronatilanteen vuoksi tyhjille katsomoille pelattu ottelu oli kovatempoista ja varsin kovatasoista futsalia tämän hetken kuumimpien liigajoukkueiden kesken.

Lue lisää
KaDy kukisti kotonaan PJK:n

KaDy kukisti kotonaan PJK:n

Miesten Futsal-Liigan tuplaotteluviikonlopun KaDyn osalta päätti kotiottelu Pirkkalan Jalkapalloklubia vastaan.

Lue lisää