Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Sarjan kärkikamppailu ennätysyleisön edessä

 
Sarjan kärkikamppailu ennätysyleisön edessä

Pesäkarhut ja Kirittäret kohtaavat sunnuntaina Porissa pelattavassa naisten superpesiksen kärkikamppailussa. Pesäkarhut johtaa sarjaa tällä hetkellä yhdeksän pisteen turvin ennen Jyväskylää. "Selvää on että voittaessamme ottaisimme ison askeleen kohti runkosarjan voittoa. Mutta kyllähän se on niin, että meidän kannattaa vaan auttia huikeasta tapahtumasta ja mennä tekemään laadukkaita suorituksia. Kirittärille tämä ottelu on enemmänkin pakkovoittopeli. Kesäkuinen voittomme Jyväskylästä lisäsi itseluottamustamme ja samalla tapaa nytkin on tärkeää pitää pää pystyssä ja pelata peliä jatkuvasti eteenpäin. Kyllä nyt sunnuntaisessa ottelussa haetaan myös henkisiä asetelmia kohti syksyä", toteaa Pesäkarhujen toinen pelinjohtaja Petri Kaijansinkko.

Porissa tullaan tekemään sunnuntaina ainakin Pesäkarhujen kotiotteluiden uusi yleisöennätys, kun Suurleirin avajaisten myötä leiriläisiä jää seuraamaan ottelua yli 2000 henkeä. Vuodelta 2002 oleva ennätys(2904) rikkoontunee, lisäksi mahdollisuuksien rajoissa on tehdä naisten superpesiksen uusi yleisöennätys. Tämänhetkinen ennätys(3587) on vuodelta 1996 ottelusta Oulu-Jyväskylä.

Pesäkarhut-Kirittäret sunnuntaina klo 18.30, Suurleirin avajaiset klo 18. Ottelusta myös suora tv-lähetys Nelonen Sportilla.

Pesäkarhujen tiedotteesta / UrheiluPori


Takaisin edelliselle sivulle


Pesäkarhut Pori - logo

Pesäkarhut - 2010 Naisten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010

Ottelut kaudella 2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Selina Similän pelaajasopimus Kirittäriin purettu yhteisymmärryksessä

Selina Similän pelaajasopimus Kirittäriin purettu yhteisymmärryksessä

Kirittärien ja Selina Similän välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä.

Lue lisää
Heikki Rantanen siirtyy Jyväskylän Loheen loppukauden mittaisella sopimuksella

Heikki Rantanen siirtyy Jyväskylän Loheen loppukauden mittaisella sopimuksella

Heikki Rantanen, 26, siirtyy pesäpalloseura Jyväskylän Loheen loppukauden mittaisella sopimuksella. Kolme ottelua Superpesistä ja 64 peliä Ykköspesistä pelannut Rantanen täyttää loppukauden ajan Lohen lukkarin tontin.

Lue lisää
Väliinjättösääntö laajenee pesäpallossa alkavalle kaudelle

Väliinjättösääntö laajenee pesäpallossa alkavalle kaudelle

Pesäpalloliiton johtokunnan elokuussa 2019 tekemällä päätöksellä lyöntivuoroja koskevat pelisäännöt uudistuvat alkavalle kaudelle Superpesiksessä ja Ykköspesiksessä.

Lue lisää
Ville Kotro siirtyy Jyväskylän Loheen 275 Superpesis-ottelun kokemuksella

Ville Kotro siirtyy Jyväskylän Loheen 275 Superpesis-ottelun kokemuksella

Ville Kotro pelaa pesäpallon Suomensarjaa Jyväskylän Lohen paidassa kesällä 2020. Kotro tuo Lohen joukkueeseen peräti 275 Superpesis-ottelun kokemuksen.

Lue lisää
Pesäpalloliitto ohjeisti korona-ajan käytännöistä

Pesäpalloliitto ohjeisti korona-ajan käytännöistä

Kansallispelimme liki 100-vuotisen historian ajan pesäpallo-ottelu on aloitettu hutunkeitolla.

Lue lisää
Pesäpallon otteluohjelmat julki - naisten Superpesiksen kausi käyntiin kuumilla paikallisotteluilla

Pesäpallon otteluohjelmat julki - naisten Superpesiksen kausi käyntiin kuumilla paikallisotteluilla

Naisten Superpesiksessä palataan tositoimiin ensimmäisenä kotimaisena palloilusarjana koronaviruspandemian aiheuttaman poikkeustilan jälkeen. Avauskierroksella nähdään neljä huippuottelua perjantaina 12.6.

Lue lisää