Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jere Intala KaDyyn, Parente ja Radin jättävät Jyväskylän

Jere Intala KaDyyn, Parente ja Radin jättävät Jyväskylän

KaDyn uusin sopimuspelaaja on 25-vuotias tamperelaisen PP-70:n kasvatti JERE INTALA. Kuten monet futsalia seuraavat tietävät, Jere on KaDyssa kaksi Suomen mestaruutta voittaneen TERO INTALAN kaksi vuotta nuorempi pikkuveli.

Jere Intala sai futsaloppinsa PP-70:ssa, jossa hän oli mm. veljensä ja SERGEI KORSUNOVIN kanssa nostamassa joukkuetta Vitosesta Liigaan viidessä vuodessa. Intala muutti opiskelujen perässä Jyväskylään jo vuosi sitten ja siirtyy KaDyyn Lohikosken Pallokerhosta, kuten mm. MARKUS RAUTIAINEN aikanaan.

"Pitkästä loukkaantumisesta toipuneena paluu liigakentille oli jo viime vuonna tähän aikaan mietinnän alla, kun muutto Jyväskylään tuli eteen. Koin sen kuitenkin vielä silloin olevan liian aikaista. Nyt kroppa on pysynyt hyvässä kunnossa ja koin olevani valmis palaamaan liigatasolle. Huipputason valmennus ja erittäin laadukas pelaajamateriaali saivat kilpailuhenkisenä ihmisenä minut lähtemään KaDyn mukaan, kun mahdollisuus siihen avautui", Intala ruotii.

KaDyssa viime kevään ratkaisupelit sekä UEFA:n futsalin Mestarien Liigan pelit Tallinnassa pelannut portugalilaisvahvistus DAVID PARENTE ei jatka Dynamossa. Parenten seuraava osoite ei ole vielä julkista tietoa. Parentelta julkaistiin KaDyn nettisivuilla kaksi haastattelua elokuussa Mestarien Liigan pelien yhteydessä.

Myös yhden kauden KaDyssa pelannut JOONA VALKAMA, 29, jättää seuran.

Myös KaDyn serbivahvistus KRISTIJAN RADIN, 26, on jättänyt Jyväskylän. Suuressa roolissa etenkin 2018-19 mestaruuskauden runkosarjassa pelannut Radin siirtyi Kazakstaniin AFK Aktobeen, jota vastaan KaDy pelasi 2018 lokakuussa UEFA:n Mestarien Liigan Main Roundilla Kroatiassa.

"Olen iloinen, että pääsen pelaamaan yhdessä Euroopan kovimmista liigoista. Kazakstanin mestari Kairat Almaty on maailman kovimpia seurajoukkueita, heitä lähdemme haastamaan. Olen myös onnellinen siitä, että sain auttaa KaDya voittamaan toisen mestaruutensa viime vuonna", Serbian maajoukkuemies Radin kertoo.

Näin ollen KaDyn ainoaksi ulkomaalaisvahvistukseksi jää brasilialainen NEWTON JR. Joukkueen runko on tällä hetkellä pääosin suomalaisia, muissa seuroissa liigapelaajiksi kasvaneita nuorehkoja pelaajia, jotka voivat kehittyä KaDy-ympäristössä vielä suurin harppauksin.

Kesällä KaDyn treenirinkiin liittynyt maalivahti PETTERI LEHTINEN joutuu jättämään koko kilpakauden väliin vamman johdosta. Lehtinen keskittyy toistaiseksi opintoihinsa treenaamisen sijaan.

Dynamon tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Kampuksen Dynamo ry - logo

KaDy - 2018-2019 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2018-2019

Ottelut kaudella 2018-2019

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



KaDy Intalan hattutempulla voittoon PJK:sta

KaDy Intalan hattutempulla voittoon PJK:sta

Kampuksen Dynamo aloitti Pirkanmaan tuplapeliviikonlopun Pirkkalan Jalkapalloklubin vieraana.

Lue lisää
KaDy jäi pisteittä Somerolla

KaDy jäi pisteittä Somerolla

Kampuksen Dynamo matkasi sunnuntaina Somerolle kahdeksan voiton myötätuulessa. Sarjassa sijalla 7. ollut SoVo tuli otteluun kovalla sykkeellä, ja Valmir Seferi aloitti maalinteon kulmapotkusta.

Lue lisää
KaDy taisteli voiton Sievissä

KaDy taisteli voiton Sievissä

Kampuksen Dynamo haki Sievistä voiton vajaamiehisenäkin. KaDyn tuplaviikonloppu tuotti näin 5 pistettä jyväskyläläisille.

Lue lisää
KaDy voitti GFT:n jatkoajalla kotonaan

KaDy voitti GFT:n jatkoajalla kotonaan

Kampuksen Dynamo voitti jatkoajalla Golden Futsal Teamin Jyväskylässä pelatussa kovatempoisessa ottelussa. Voitto maistui jyväskyläläisille, koska GFT oli voittanut peräti kuusi viimeisintä keskinäistä liigan runkosarjaottelua.

Lue lisää
KaDy ja ToPV tasapeliin, KaDy vei voittomaalikilpailun

KaDy ja ToPV tasapeliin, KaDy vei voittomaalikilpailun

Futsalvuosi 2021 alkoi Jyväskylän Monnarilla todellisella trillerillä. Koronatilanteen vuoksi tyhjille katsomoille pelattu ottelu oli kovatempoista ja varsin kovatasoista futsalia tämän hetken kuumimpien liigajoukkueiden kesken.

Lue lisää
KaDy kukisti kotonaan PJK:n

KaDy kukisti kotonaan PJK:n

Miesten Futsal-Liigan tuplaotteluviikonlopun KaDyn osalta päätti kotiottelu Pirkkalan Jalkapalloklubia vastaan.

Lue lisää