Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

JYPin mestaruusjuhlissa soi monipuolinen musiikki

 

JYPin mestaruusjuhlissa soi monipuolinen musiikki


JYP juhlii huomenna jääkiekon Suomen mestaruutta Jyväskylässä suuressa kansanjuhlassa. Juhla alkaa juhlaparaatilla, joka tehdään JYP-tyyliin tietenkin kahden traktorin lavalla. Joukkue kiertää ensin Kirkkopuistoa kaksi kertaa, jatkaa siitä Kauppakadun, Cygnaeuksenkadun, Yliopistonkadun, Voionmaankadun ja Ahdinkadun kautta Synergia-areenalle. Paraati alkaa klo 18.30.

Ohjelmallinen kansanjuhla alkaa Synergia-areenan edustalla klo 19.30. Juhlassa esiintyvät JYPin mestarijoukkueen lisäksi Voice of Finlandin tuore voittaja Mikko Sipola, nouseva jyväskyläläinen bändi The Rivers of  Mars, Jypinkylä-biisistään pinnalle noussut Fyysinen Preesens sekä tietenkin Poikaa saunoo -Poju ja Sakari Kuosmanen. Mestaruusjuhlan juontaa JYP-otteluiden kuuluttaja Janne Pöllänen.

- Kaikki merkit viittaavat, että perjantain juhlasta on tulossa paraatin kera melkoinen yleisömagneetti. Jos sattuu satamaan, ei haittaa, sillä suurempiakin esteitä tässä on mestaruustiellä yhdessä voitettu. Ja kukapa enää muistaa, että vuoden 2009 ikimuistettavat mestaruusjuhlat alkoivat hurjalla räntäkuurolla, kertoo JYPin markkinointijohtaja Kari Tyni.

Hippoksen alueelle on perjantai-iltana odotettavissa kaikkien aikojen yleisöryntäys, kun mestaruusjuhlan lisäksi alueella toimii myös tivoli. Tämän vuoksi juhliin ja tivoliin kannattaa ehdottomasti tulla kävellen, julkisilla kulkuneuvoilla tai taksilla, sillä pysäköintitilaa ei juurikaan ole. Ajoneuvojen kulku tivoliin on Monitoimitalon puolelta, sillä Hippoksen alueen läpikulkuliikennettä joudutaan rajoittamaan. Ihmisiltä toivotaan juhlamieltä ja urheilullisuutta liikkumisessaan.

JYPin tiedotteesta / UrheiluJyväskylä


Takaisin edelliselle sivulle


JYP Jyväskylä Oy - logo

JYP - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Daniel Torgersson JYP-paitaan - sopimus kattaa myös ensi kauden

Daniel Torgersson JYP-paitaan - sopimus kattaa myös ensi kauden

JYP Jyväskylä ja hyökkääjä Daniel Torgersson (22) ovat solmineet kauden 2025–2026 loppuun kestävän pelaajasopimuksen.

Lue lisää
JYP-kapteeni Eroselle kahden vuoden jatkosopimus

JYP-kapteeni Eroselle kahden vuoden jatkosopimus

JYP Jyväskylä ja Teemu Eronen (34) ovat solmineet sopimuksen, joka pitää puolustajan JYPissä kauden 2027 loppuun asti.

Lue lisää
JYPin valmennustiimiin muutoksia - Tomi Pettinen mukaan valmennustiimiin

JYPin valmennustiimiin muutoksia - Tomi Pettinen mukaan valmennustiimiin

JYP Jyväskylä ja valmentaja Tomi Pettinen (47) ovat solmineet loppukauden mittaisen valmentajasopimuksen.

Lue lisää
Aaro Vidgrenille kahden vuoden jatkosopimus

Aaro Vidgrenille kahden vuoden jatkosopimus

JYP ja Aaro Vidgren (27) ovat solmineet jatkosopimuksen, joka pitää hyökkääjän Jyväskylässä kauden 2027 loppuun.

Lue lisää
Veini Vehviläisen pelaajasopimus purettu

Veini Vehviläisen pelaajasopimus purettu

JYPin ja maalivahti Veini Vehviläisen välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä.

Lue lisää
JYPin ja KeuPan välillä pelaajaliikennettä

JYPin ja KeuPan välillä pelaajaliikennettä

JYPin ja KeuPa HT:n yhteistyö tuottaa maalivahtiliikennettä molempiin suuntiin. Juuri loukkaantumisestaan toipunut Topias Leinonen on vuokralla Keuruulla perjantaihin saakka.

Lue lisää