Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Ilves voiton päässä mestaruudesta

 
Ilves voiton päässä mestaruudesta

Mahtavan ennätysyleisön (357 katsojaa) edessä rehkinyt KaDy ei pystynyt kotonaankaan haastamaan huippuvireistä Ilvestä, joka nappasi täysin oikeutetusti toisen kiinnityksensä Suomen mestaruuteen. Nyt mestaruus on ensimmäistä kertaa katkolla ensi torstaina Tampereella.

Dynamolla oli alusta alkaen samoja vaikeuksia kuin eilen Tampereella: 
Ilveksen prässi puri kuin veitsi voihin, eikä pallollisesta pelaamisesta tahtonut tulla mitään. Vieraat sen sijaan myllyttivät pallon saatuaan tehokkaasti, ja palloja sinkoili kohti Niila-Ville Laitisen vartioimaa KaDy-maalia melko tiuhaan tahtiin. Vain Laitisen erinomaiset torjunnat pitivät Dynamoa edes jotenkuten pystyssä läpi ottelun.

Ensimmäinen jakso oli KaDy:lta pelillistä aallonpohjaa, eikä edes Laitinen voinut pitää maalia puhtoisena. Kolmesti ensimmäisellä jaksolla osuneen Ilveksen maalintekijöinä kunnostautuivat J-P Torvinen, Jani Nyblom ja Timur Inapshba.

Takaa-ajo vesittyi nopeasti

Toiselle jaksolle Dynamo löysi kuin ihmeen kaupalla uuden vaihteen tarjoten yleisölle muutaman minuutin ajan sitä, mitä se oli tullut hakemaan. Tomi Lahtisen volley upposi alakulmaan, kun vasta nelisenkymmentä sekuntia toista jaksoa oli pelattu.

Sisuuntuneen oloinen kotijoukkue leipoi vielä toisenkin kavennuksen Jukka Kytölän onnistuttua hienon sommitelman päätteeksi. Dynamo sai noin kymmeneksi minuutiksi pelin juonesta kiinni ja oli jopa lähellä tasoitusta.

Etsikkoaika kääntyi kuitenkin Ilveksen riemuksi nelisen minuuttia ennen loppua, kun laiskasti vastahyökkäystä puolustamaan jolkutelleet kadylaiset saivat seurata vierestä ja takaa ratkaisevan 2-4 -maalin syntyä. Pallo löysi tiensä maaliin lopulta omasta pelaajasta.

Viimeisen niitin KaDy-arkkuun iski Joni Pakola sijoittamalla pallon omalta puoliskolta tyhjään maaliin. Maalia edelsi ja seurasi kotijoukkueen väsyneen oloinen ylivoimapeli.

Vieläkö Monnarilla nähdään Futsal-Liigaa tällä kaudella? Se selviää torstaina, jolloin mitellään finaalien kolmas osa. Voitolla Ilves nostelee pokaalia; jos taas Dynamo onnistuu kairaamaan vierasvoiton, jatkuu finaalisarja lauantaina 26.3. Monnarilla.

Dynamon tiedotteesta / UrheiluJyväskylä


Takaisin edelliselle sivulle


Kampuksen Dynamo ry - logo

KaDy - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



KaDy Intalan hattutempulla voittoon PJK:sta

KaDy Intalan hattutempulla voittoon PJK:sta

Kampuksen Dynamo aloitti Pirkanmaan tuplapeliviikonlopun Pirkkalan Jalkapalloklubin vieraana.

Lue lisää
KaDy jäi pisteittä Somerolla

KaDy jäi pisteittä Somerolla

Kampuksen Dynamo matkasi sunnuntaina Somerolle kahdeksan voiton myötätuulessa. Sarjassa sijalla 7. ollut SoVo tuli otteluun kovalla sykkeellä, ja Valmir Seferi aloitti maalinteon kulmapotkusta.

Lue lisää
KaDy taisteli voiton Sievissä

KaDy taisteli voiton Sievissä

Kampuksen Dynamo haki Sievistä voiton vajaamiehisenäkin. KaDyn tuplaviikonloppu tuotti näin 5 pistettä jyväskyläläisille.

Lue lisää
KaDy voitti GFT:n jatkoajalla kotonaan

KaDy voitti GFT:n jatkoajalla kotonaan

Kampuksen Dynamo voitti jatkoajalla Golden Futsal Teamin Jyväskylässä pelatussa kovatempoisessa ottelussa. Voitto maistui jyväskyläläisille, koska GFT oli voittanut peräti kuusi viimeisintä keskinäistä liigan runkosarjaottelua.

Lue lisää
KaDy ja ToPV tasapeliin, KaDy vei voittomaalikilpailun

KaDy ja ToPV tasapeliin, KaDy vei voittomaalikilpailun

Futsalvuosi 2021 alkoi Jyväskylän Monnarilla todellisella trillerillä. Koronatilanteen vuoksi tyhjille katsomoille pelattu ottelu oli kovatempoista ja varsin kovatasoista futsalia tämän hetken kuumimpien liigajoukkueiden kesken.

Lue lisää
KaDy kukisti kotonaan PJK:n

KaDy kukisti kotonaan PJK:n

Miesten Futsal-Liigan tuplaotteluviikonlopun KaDyn osalta päätti kotiottelu Pirkkalan Jalkapalloklubia vastaan.

Lue lisää