Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jukurit jyräsi

 
Jukurit jyräsi

Jukurit ei jättänyt toisessa välieräkamppailussa D Teamille paljoa seliteltävää. Lukemat 0-5 taululle ja mitäpä siihen enää lisäämään: Jukurit oli suvereeni. Näin Jukurit nappasi toisen voittonsa ja otteluvoitot ovatkin mikkeliläisille 2-0. D Team pelaa loput ottelunsa veitsi kurkulla ja joukkueen olisi kyettävä kaatamaan kolme kertaa perätysten, jos jyväskyläläiset mielivät finaaleihin. Jukurit on kuitenkin vienyt nyt kaksi kohtaamista niin selkeästi, että jotakin erityistä täytyisi tapahtua, jotta sieltä vielä noustaisiin. Mikäänhän ei tietenkään ole mahdotonta.

Kai Tillaselle Play Offs-kevään toinen nollapeli

Keskiviikkoiltana Jukurit kuitenkin nollasi D Teamin. D-päädyssä sen sijaan soi viidesti. Avausmaali syntyi ajassa 6:07, kun puolustaja Olli Korkeavuori laittoi kiekon sisään b-pisteen kaarelta. Syöttöpisteet merkattiin Sami Lähteenmäelle ja pörssikärki Markku Flinckille. Nelisen minuuttia myöhemmin oli Tomas Jaskon vuoro sytyttää punalamppu. Markku Flinck oli jälleen toisena syöttäjänä tekemässä esityötä. Myös Henrik Forsberg nappasi osumasta syöttöpisteen. Ensimmäisen erän jälkeen peli oli 0-2. D Team sai erän aikana yhden tilaisuuden ylivoimaan, mutta se jäi joukkueelta käyttämättä.

Myös toisessa erässä punalamppu syttyi kahteen otteeseen. Erä ehti vanheta minuutin ja kaksikymmentä sekuntia, kun Henrik Forsberg pyöräytti lukemat 0-3:een. Syöttäjinä toimivat Ilkka Vaarasuo ja Tomas Jasko.

Ottelu oli vähärikkeinen: D Team otti ainoastaan kaksi kakkosta ja Jukurit kolme. Jukureiden ensimmäisen erän jäähyä lukuun ottamatta kaikki loput vihellettiin toisessa erässä. Vaikka D Team ei jäähypenkkiä liiemmälti kuluttanutkaan, onnistui Jukurit kertaalleen ylivoimalla. Oli kulunut kolmisen minuuttia 0-3 -osumasta ja Riku Silvennoinen oli kärsimässä rangaistustaan koukkaamisesta. Tuomo Jormakka tälläsi pelin siniviivalta jo 0-4:ään Mikko Hakkaraisen ja Petri Lehtosen syötöistä. D Teamin pyristelyt jäivät siihen ja toisessa erässä Jukuri-vahti Kai Tillaselle kertyikin ainoastaan kaksi torjuntaa.

Kolmannessa erässä Miro Rahkola komisteli lukemat vielä 0-5:een ja ottelu oli sitä myöten taputeltu. Syöttöpisteet osumasta menivät Petri Lehtosen ja Juha Koiviston nimiin.

Neljä Jukuri-miestä saalisti ottelussa kaksi tehopistettä. Tomas Jasko ja Henrik Forsberg nappasivat sekä maalin että syötön. Petri Lehtonen ja Markku Flinck ottivat molemmat kaksi syöttöpistettä mieheen. Näin ollen Markku Flinck jatkaa ylheisessä yksinäisyydessään pörssikärjessä komeilla 12 pisteen (4+8=12) tehoilla. Seuraavina tulevilla Tomas Jaskolla ja Sportin Antti Jaatisella on seitsemän pistettä.

Voitot ovat siis Jukureille 2-0 ja ottelusarja on ensimmäistä kertaa katkolla perjantaina Mikkelissä.

Mestiksen (Anssi Korhonen) tiedotteesta / UrheiluJyväskylä


Takaisin edelliselle sivulle


D Team Jyväskylä Oy - logo

D Team - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Daniel Torgersson JYP-paitaan - sopimus kattaa myös ensi kauden

Daniel Torgersson JYP-paitaan - sopimus kattaa myös ensi kauden

JYP Jyväskylä ja hyökkääjä Daniel Torgersson (22) ovat solmineet kauden 2025–2026 loppuun kestävän pelaajasopimuksen.

Lue lisää
JYP-kapteeni Eroselle kahden vuoden jatkosopimus

JYP-kapteeni Eroselle kahden vuoden jatkosopimus

JYP Jyväskylä ja Teemu Eronen (34) ovat solmineet sopimuksen, joka pitää puolustajan JYPissä kauden 2027 loppuun asti.

Lue lisää
JYPin valmennustiimiin muutoksia - Tomi Pettinen mukaan valmennustiimiin

JYPin valmennustiimiin muutoksia - Tomi Pettinen mukaan valmennustiimiin

JYP Jyväskylä ja valmentaja Tomi Pettinen (47) ovat solmineet loppukauden mittaisen valmentajasopimuksen.

Lue lisää
Aaro Vidgrenille kahden vuoden jatkosopimus

Aaro Vidgrenille kahden vuoden jatkosopimus

JYP ja Aaro Vidgren (27) ovat solmineet jatkosopimuksen, joka pitää hyökkääjän Jyväskylässä kauden 2027 loppuun.

Lue lisää
Veini Vehviläisen pelaajasopimus purettu

Veini Vehviläisen pelaajasopimus purettu

JYPin ja maalivahti Veini Vehviläisen välinen pelaajasopimus on purettu yhteisymmärryksessä.

Lue lisää
JYPin ja KeuPan välillä pelaajaliikennettä

JYPin ja KeuPan välillä pelaajaliikennettä

JYPin ja KeuPa HT:n yhteistyö tuottaa maalivahtiliikennettä molempiin suuntiin. Juuri loukkaantumisestaan toipunut Topias Leinonen on vuokralla Keuruulla perjantaihin saakka.

Lue lisää