Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Lukolle niukka tappio Laitilassa

 

Lukolle niukka tappio Laitilassa


Lukko kohtasi ensimmäisessä täysipitkässä harjoitusottelussa JYPin ja jyväskyläläiset nappasivat tasaisen pelin jälkeen 1-0 -voiton Kristian Näkyvän maalilla. Katsojia Kukkoareenalle oli saapunut lähes 700 silmäparia.

Ottelun avauserä oli pitkälti tunnustelua, mutta JYP oli aavistuksen niskan päällä. Hurrikaanipaitojen hienoinen hallinta palkittiin maalilla, kun puolustaja Kristian Näkyvä kieputteli maalin edustalle ja upotti kiekon varmasti ohi Lukko-vahti Mika Norosen.

Toisessa erässä Lukko sai vähitellen paremmin pelistä otetta ja tilanteitakin alkoi syntyä Joni Myllykosken vartioimalle JYP-maalille. Pirteintä peliä raumalaisilta esitti Jarkko Kauvosaaren johtama ketju, jossa laidoilla viilettivät Charles Bertrand ja Aki Kangasmäki. Myös Jere Laaksosen luistin liikkui erittäin vikkelästi ja maalipaikoille nuori hyökkääjä pääsi muutamaan otteeseen.

Kolmannessa erässä Lukko haki aktiivisesti tasoitusta, mutta lähellä maalia oli myös JYP, kun kiekko kävi kertaalleen Lukko-maalin tolpassa. Lukon kiri ei lopulta tuottanut tulosta viime minuuttien rynnistyksestä huolimatta, joten JYP nappasi voiton nimiinsä.

Molempien joukkueiden vahdit sekä Noronen että Myllykoski pelasivat mainosti, mikä olikin osasyynä vähämaaliseen kamppailuun. Maalivahdit palkittiin kummankin joukkueen parhaina pelaajina. Lukko-puolustajista Matt Generous pelasi väkevän pelin ja hän on osoittautumassa hyväksi vahvistukseksi raumalaisten takalinjoille.

Ottelun jälkeen suoritettiin vielä voittomaalikilpailu, jonka voittajaksi selvisi Lukko. Maalinteossa onnistuivat Kris Beech terävän harhautuksen jälkeen sekä Charles Bertrand napakalla rannelaukauksella. JYPin ainoan maalin kisassa veivasi sisään Jani Tuppurainen.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Alexander True JYPin hyökkäykseen vuoden pelaajasopimuksella

Alexander True JYPin hyökkäykseen vuoden pelaajasopimuksella

JYP Jyväskylä Oy ja tanskalaishyökkääjä Alexander True ovat solmineet kauden 2025–2026 kattavan pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Trent Bourque JYP-puolustukseen vuoden pelaajasopimuksella

Trent Bourque JYP-puolustukseen vuoden pelaajasopimuksella

JYP Jyväskylä Oy ja kanadalaispuolustaja Trent Bourque (27) ovat solmineet kauden 2025–2026 kattavan pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Tobias Winberg palaa JYP-paitaan kahden vuoden pelaajasopimuksella

Tobias Winberg palaa JYP-paitaan kahden vuoden pelaajasopimuksella

JYP ja puolustaja Tobias Winberg (26) ovat tehneet kaudet 2025–2027 kattavan pelaajasopimuksen. Sopimuksen jälkimmäiseen kauteen kuuluu pelaajan ulkomaan optio.

Lue lisää
Leevi Tukiainen JYP-hyökkäykseen kahden vuoden sopimuksella

Leevi Tukiainen JYP-hyökkäykseen kahden vuoden sopimuksella

JYP Jyväskylä on solminut kevääseen 2027 ulottuvan pelaajasopimuksen Leevi Tukiaisen kanssa.

Lue lisää
JYP ja Juuso Pulli vuoden jatkosopimukseen

JYP ja Juuso Pulli vuoden jatkosopimukseen

Viime kaudella paluun Keski-Suomeen ja hurrikaanipaitaan tehnyt Juuso Pulli jatkaa seurassa kauden 2025–2026 kattavalla jatkosopimuksella.

Lue lisää
Petri Matikainen JYPin päävalmentajaksi vuoden sopimuksella

Petri Matikainen JYPin päävalmentajaksi vuoden sopimuksella

JYP Jyväskylä Oy ja Petri Matikainen ovat solmineet kautta 2025–2026 koskevan päävalmentajasopimuksen.

Lue lisää